O Wydawnictwie
-
Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie rozpoczęło działalność w 1961 r. Celem Wydawnictwa jest upowszechnianie wyników badań i dorobku naukowo-badawczego pracowników naukowych Uczelni oraz innych ośrodków naukowych z zapewnieniem wysokiego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych prac.
Wydawnictwo wydaje książki naukowe i dydaktyczne z zakresu ekonomii i finansów oraz nauk o zarządzaniu i jakości, a także innych dyscyplin naukowych, takich jak: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, filozofia, historia, nauki prawne, nauki socjologiczne, matematyka i informatyka. Wydawane prace naukowe to głównie monografie i czasopisma naukowe, ofertę dydaktyczną stanowią zaś podręczniki akademickie i skrypty, przeznaczone przede wszystkim dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz innych uczelni ekonomicznych. Wydawnictwo wydaje około 80 tytułów rocznie.
Zgodnie z Komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2021 r. w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe wydane nakładem Wydawnictwa monografie naukowe otrzymują 80 pkt (w przypadku monografii naukowych należących do dziedziny nauk humanistycznych i dziedziny nauk społecznych całkowitą wartość punktową zwiększa się o 50%, czyli monografie te otrzymują 120 pkt).
Publikacje Wydawnictwa można znaleźć w Księgarni Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie mieszczącej się na kampusie oraz w księgarniach naukowych na terenie całego kraju. W formie e-booków są dostępne w czytelni internetowej Ibuk.pl. Wydawnictwo uczestniczy corocznie w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.
-
ZASADY ETYKI PUBLIKACYJNEJ
Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie stosuje zasady etyki wydawniczej mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE).
Zasady obowiązujące wydawcę
- Przestrzeganie procedur wydawniczych. Wydawnictwo odpowiada za prawidłowy i terminowy przebieg wszystkich etapów cyklu wydawniczego. Dokłada wszelkich starań, aby wydawane książki prezentowały wysoki poziom merytoryczny i edytorski. Zapewnia staranne opracowanie językowo-stylistyczne i edytorskie publikowanych prac.
- Kryteria przyjmowania tekstów do publikacji. Wydawca decyduje o przyjęciu pracy do publikacji, biorąc pod uwagę recenzje wydawnicze i opinie redaktorów naukowych. Proces oceny merytorycznej jest zgodny z przyjętą procedurą recenzowania.
- Kontrolowanie standardów etycznych. Wydawnictwo czuwa nad przestrzeganiem obowiązujących standardów wydawniczych i zasad etyki wydawniczej, mających na celu wyeliminowanie nieuczciwych praktyk publikacyjnych, takich jak plagiaty, autoplagiaty, ghostwriting i guest autorship. W przypadku stwierdzenia nierzetelności naukowej dokumentuje wszelkie jej przejawy oraz informuje odpowiednie podmioty.
- Zasada równości szans i niedyskryminacji. Składane do publikacji prace są oceniane wyłącznie pod względem merytorycznym. Rasa, płeć, wiek, narodowość, wyznanie i światopogląd nie mają wpływu na ich ocenę.
- Zasada poufności. Wydawnictwo nie ujawnia osobom nieupoważnionym żadnych informacji na temat prac zgłaszanych do publikacji. Dostęp do nich mają wyłącznie osoby, które uczestniczą w procesie wydawniczym.
Zasady obowiązujące autora
- Spełnienie kryterium autorstwa. Podane autorstwo utworu powinno obejmować wszystkie osoby, które uczestniczyły w jego powstaniu. W przypadku prac zbiorowych autorzy mają obowiązek ujawnić wkład poszczególnych autorów w ich powstanie.
- Zasada oryginalności pracy. Autor może złożyć do publikacji wyłącznie utwór oryginalny, własnego autorstwa, nienaruszający praw autorskich innych osób. Autor składa oświadczenie o oryginalności pracy, źródłach jej finansowania oraz niewystępowaniu konfliktu interesów pomiędzy autorem a innymi instytucjami, firmami czy organizacjami. Autorzy są zobowiązani do złożenia wraz z pracą składaną do publikacji podpisanego przez wszystkich autorów oświadczenia o wyrażeniu zgody na dokonanie weryfikacji antyplagiatowej i archiwizacji pracy.
- Zasada rzetelności naukowej. Autor jest zobowiązany do rzetelnego opisu wykonanych prac badawczych oraz obiektywnej interpretacji wyników. Prace powinny zawierać informacje umożliwiające identyfikację źródeł danych, a także powtórzenie badań. Nierzetelne lub niezgodne z zasadami etyki wydawniczej prezentowanie danych i ich interpretacja są niedopuszczalne.
- Zasada rzetelności źródeł. Autor zobowiązany jest do zamieszczenia w bibliografii załącznikowej wszystkich prac, które zostały przez niego wykorzystane przy pisaniu utworu.
Zasady obowiązujące redaktora naukowego prac zbiorowych
- Kryteria przyjmowania prac do publikacji. Redaktor naukowy decyduje o przyjęciu pracy do publikacji w pracy zbiorowej, biorąc pod uwagę jej wartość merytoryczną.
- Zasada rzetelności naukowej. Redaktor naukowy dba o rzetelność naukową publikowanych prac. Do jego obowiązków należy sprawdzenie poprawności pracy pod względem merytorycznym i formalnym, sposobu powoływania się na źródła i ich wykorzystania, metod prezentacji materiałów statystycznych i innych danych liczbowych, a także innych elementów istotnych dla jakości pracy. Jeśli konieczne jest dokonanie zmian i poprawek w pracy, redaktor naukowy zaleca ich wprowadzenie autorowi lub wprowadza je w porozumieniu z autorem. Redaktor naukowy podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu pracy do publikacji. W przypadku stwierdzenia nieuczciwych praktyk publikacyjnych, takich jak plagiat, autoplagiat, ghostwriting i guest autorship, informuje odpowiednie podmioty.
Zasady obowiązujące recenzenta
- Zasada przeciwdziałania występowaniu konfliktu interesów. Recenzent, podejmując się przygotowania recenzji, zapewnia jednocześnie o swojej bezstronności w stosunku do autora recenzowanej pracy (tj. o niewystępowaniu pokrewieństwa ani związków prawnych, braku zależności służbowej oraz nieprowadzeniu bezpośredniej współpracy naukowej w okresie dwóch lat poprzedzających sporządzenie recenzji).
- Zasada terminowości. Recenzent zobowiązany jest sporządzić i dostarczyć recenzję w ustalonym terminie. W razie niemożności dotrzymania terminu recenzent powinien niezwłocznie poinformować o tym wydawcę w formie pisemnej i ustalić z nim nowy termin wykonania recenzji.
- Zasada zachowania standardów obiektywności. Recenzent wspiera Wydawnictwo w podejmowaniu decyzji o publikacji utworu, dlatego recenzja powinna mieć charakter obiektywny i kończyć się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia pracy do publikacji, dopuszczenia pracy do publikacji po dokonaniu wskazanych zmian lub nieprzyjęcia pracy do publikacji.
- Zasada rzetelności źródeł i informowania o wykrytych nadużyciach. Recenzent powinien poinformować wydawcę o podejrzeniu naruszenia praw autorskich i wskazać fragmenty pracy, których dotyczy to podejrzenie.
- Zasada poufności. Recenzowane prace oraz ich recenzje mają charakter poufny i ich ujawnianie osobom trzecim jest niedopuszczalne; dostęp do nich mają wyłącznie osoby, które uczestniczą w procesie wydawniczym. Treści, z którymi recenzent zapoznaje się w trakcie recenzji, nie mogą być wykorzystywane do własnych celów przed publikacją recenzowanej pracy.
-
Redaktor naczelna
mgr Anna Chrabąszcz
tel. 12 293 5742
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Zastępca redaktora naczelnego
mgr Agnieszka Penarska
tel. 12 293 5741
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Biuro Wydawnictwa
Danuta Chomontek
tel. 12 293 5718
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.mgr Paulina Wawryszczuk
tel. 12 293 5718
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Redaktorzy
mgr Magdalena Broniatowska
tel. 12 293 5720
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.mgr Patrycja Dinh Ngoc
tel. 12 293 5741
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.mgr Monika Rusin
tel. 12 293 7532
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.mgr Małgorzata Wróbel-Marks
tel. 12 293 7532
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Księgarnia
mgr Monika Bocheńska
kierownik
tel. 12 293 5740
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.