Joanna Kudełko, Monika Musiał-Malago'
2021, s. 168, ISBN 978-83-7252-854-1
W monografii podjęto rzadko poruszaną problematykę rozwoju w gminach tworzących strefy zewnętrzne obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich w Polsce. Zasadniczym celem badań była ocena zachodzących w nich procesów rozwoju społeczno-gospodarczego oraz pojawiających się między nimi różnic w tym zakresie.
W pracy zdefiniowano pojęcie miejskiego obszaru funkcjonalnego. Wskazano różne typy obszarów funkcjonalnych oraz sposoby ich delimitacji. Przedstawiono również ewolucję polityki realizowanej w Unii Europejskiej i w Polsce w odniesieniu do roli miast i ich obszarów funkcjonalnych w rozwoju regionów i krajów, ze szczególnym uwzględnieniem nowego instrumentu polityki ukierunkowanej terytorialnie, jakim są zintegrowane inwestycje terytorialne. Szczegółowo scharakteryzowano miejskie obszary funkcjonalne ośrodków wojewódzkich w Polsce. Oceniono przemiany potencjału demograficznego badanych terytoriów w zakresie ruchu naturalnego i migracyjnego, sklasyfikowano analizowane jednostki ze względu na typy rozwoju ludnościowego oraz przedstawiono zachodzące w tym zakresie zmiany.
Zbadano również procesy rozwoju społeczno-gospodarczego zachodzące w gminach stref zewnętrznych obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich. Przeprowadzono analizę poziomu i dynamiki rozwoju gmin tworzących strefy zewnętrzne poszczególnych obszarów funkcjonalnych i dokonano porównań. Następnie poddano ocenie postępujące w nich procesy konwergencji, aby stwierdzić, czy zróżnicowania między nimi zmniejszają się, czy też pogłębiają.
Treść:
- Problematyka miejskich obszarów funkcjonalnych
- Miejskie obszary funkcjonalne ośrodków wojewódzkich w Polsce
- Rozwój społeczno-gospodarczy gmin stref zewnętrznych obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich w Polsce
- Zróżnicowanie rozwoju różnych typów gmin stref zewnętrznych obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich