Adam Stabryła (red.)
Wydanie II uzupełnione
2018, s. 524, ISBN 978-83-7252-767-7
Książka jest podręcznikiem akademickim z zakresu nauk o zarządzaniu. Przedstawia ona współczesne problemy teoretyczne i metodologiczne tej dyscypliny, a zarazem wskazuje na jej historyczną podstawę, jaką stanowi dorobek klasycznej szkoły zarządzania.
Prezentowana publikacja zawiera obszerny przegląd podstawowych podejść i koncepcji badawczych, które są wyróżnikami wiedzy menedżerskiej. Jako odniesienia empiryczne przyjęto szeroką wykładnię organizacji reprezentowaną przede wszystkim przez jednostki gospodarcze.
Przekrój tematyczny podręcznika obejmuje następujące grupy zagadnień: genezę i systematykę nauk o zarządzaniu, podejście strukturalne i zarządzanie procesowe, procesy informacyjno-decyzyjne, zarządzanie strategiczne, zarządzanie w warunkach ryzyka i niepewności, metodologię organizowania, zarządzanie zasobami ludzkimi, organizację uczącą się i zarządzanie wiedzą, zarządzanie projektami, zarządzanie operacyjne i logistykę, zarządzanie jakością, ergonomię, zmianę i rozwój organizacji, wspomaganie informatyczne zarządzania, zarządzanie w warunkach globalizacji, etykę biznesu oraz nowe kierunki w rozwoju nauk o zarządzaniu.
Autorami podręcznika są pracownicy dwóch katedr Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: Katedry Procesu Zarządzania oraz Katedry Metod Organizacji i Zarządzania.